Novinky včelára

Výstavba novej včelnice v Povine. Ide o objekt, ktorý bude primárne slúžiť na vzdelávanie a ako miesto na stretnutia pre záujemcov o včelárstvo. Je to zatiaľ jediná včelnica.

Ako sme sa dozvedeli v rozhovore s predsedom združenia pánom Milošom Belanom, je v záujme spoločnosti posúvať informácie a zapájať do včelárstva aj mladšie ročníky. Nesmieme zabúdať na vzdelávanie deti a mládeže, ktoré majú takto príležitosť nahliadnuť do tajov včelárstva.

Podľa slov pána Belana sa včelárstvu ako koníčku venuje len málo mladých ľudí, snažia sa preto o osvetu. Stretávajú sa so svojimi kolegami aj v rámci cezhraničnej spolupráce, kde sú aj družobné obce z Čiech a Poľska. Na dolných Kysuciach je evidovaných 150 včelárov, ktorí majú cca 1300 včelích rodín.

Súťaž o naj med Dolných Kysúc

Predseda SZV KNM Miloš Belan privítal družobných hostí z českého Lubna, Terlicka a poľského Dziengelowa, ako aj predstaviteľov susedných včelárskych organizácií zo Starej Bystrice, Turzovky, Žiliny či Rajca.

Program bol v nedeľu 4. augusta 2019 pestrý: nechýbali v ňom prednášky o ľudovom liečiteľstve v podaní Tonka Masláka, či prednáška včelárskeho odborníka Rudka Moravčíka. Pri príležitosti 100. výročia organizovaného včelárenia na Slovensku ocenil predseda Belan včelára Palka Hylla a učiteľku medového pečenia Zdenku Damaškovú pri príležitosti jej okrúhleho výročia. Za rozvoj a udržiavanie včelárskeho remesla udelil poslanec ŽSK Dušan Mičian predsedovi SZV KNM čestné uznanie, ktoré bude zdobiť steny včelnice.

Hlavným programom nedele bola ochutnávka a súťaž o naj med Dolných Kysúc, do ktorej sa prihlásilo 34 včelárov. Hodnotenie bolo náročné. Porota sa skladala z 5 členov: podpredsedu ŽSK Petra Dobeša, poslanca ŽSK Dušana Mičiana, starostky Poviny Aleny Dudekovej a Dolného Vadičova Mirky Ondreášovej. Predsedom poroty bol Janko Kopernický, ktorý nakoniec vyhlásil za víťaza len 18-ročného včelára Juraja Fujáka.

Včelári nie sú ľahostajní ani našej cirkvi, preto im boli požehnané nielen medy, ale aj úle. Požehnanie dostali aj samotní včelári a včelárky. Hudba z heligóniek sa rozliehala široko-ďaleko. Nielen o výsadbu a úpravu včelnice, ale aj o hladné brušká včelárov a návštevníkov sa každoročne stará Únia žien z Poviny. Tak tomu bolo i tento rok, keď pripravili skvelé bryndzové a kapustové halušky.