Lodno

Obec Lodno

mapa

Poloha obce na Slovensku
(zdroj: Freemap.sk) 

mapa2

Turistická mapa obce
 (zdroj: lodno.oma.sk)

                

           Lodno je obec v Žilinskom kraji, nachádza sa v okrese Kysucké Nové Mesto v administratívnom celku dolných Kysúc. Rozloha katastra je 885 ha.

Obec leží v severnej časti Kysuckej vrchoviny, v doline medzi dvoma vrchmi, Kýčerou a Plešou v pramennej oblasti Lodnianskeho potoka. Chotár obce má vrchovinný až hornatý povrch s nadmorskou výškou od 510 do 840 m.n.m. Tvoria ho treťohorné horniny. Prevládajú hnedé lesné pôdy. Svojou rozlohou ako aj počtom obyvateľov patrí medzi menšie obce regiónu.

Obec vznikla z  pôvodného kopaničiarskeho osídlenia, keď sa v prvej polovici 17. storočia vyčlenila z chotára Kysuckého Lieskovca. Ľudia sa v minulosti zaoberali drotárstvom, sitárstvom, riečičiarstvom, spracúvaním dreva a  pestovaním ovocia, najmä hrušiek. Historicky najcennejší objekt v obci je zvonica a zvon, ktorý bol odliaty v roku 1805 v  známej dielni rodiny Knoblochovcov. Dominantou je rímskokatolícky kostol. Kostol patrí do farnosti Kysucký Lieskovec a je zasvätený svätému Petrovi a Pavlovi. Zasvätil ho Kardinál Chryzostom Korec v roku 2000.

                                                      

 

 

Mapový portál obce Lodno

banner Vítame Vás a predstavujeme Vám novinku na našej  webovej stránke. Mapový portál je miesto, kde si nájdete jednoducho a rýchlo informácie o vlastníckych vzťahoch, listoch vlastníctva a službách v obci. V pár krokoch Vám vysvetlíme ako jednoducho získať informácie.

 

Plánovaný nový vzhľad priestranstva pred kostolom a obecným úradom

 

Aktuality

 

pozvanka na mikulasa
  • Starostka obce p. Alžbeta Suriaková zvoláva riadne zasadanie OZ v Lodne, ktoré sa koná v zasadačke obecného úradu 14.11.2019 o 15.30 hod. Celá pozvánka - TU. 

krv oktPozvánka kriz F

 


  • Srdečne Vás pozývame na 22. ročník Rozprávačškého Lodna, celoštátnu súťažnú prehliadku rozprávačov, ktorá sa uskutoční v Kulturnom dome Lodno 28. - 29. septembra 2019. Celú pozvánku a program podujatia nájdete TU. 


  • MŠ Lodno ponúka voľné pracovné miesto na pozíciu - učiteľ/ka. Viac informácií - TU.

  • Starostka obce p. Alžbeta Suriaková zvoláva riadne zasadanie OZ v Lodne, ktoré sa koná v zasadačke obecného úradu 5.9.2019 o 15.30 hod. Celá pozvánka - TU.  krvicka


Dobrý deň, milí priatelia rozprávačského umenia,

srdečne vás všetkých pozdravujeme z Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci a zároveň vám oznamujeme zmenu konania celoslovenskej súťažnej prehliadky rozprávačov ROZPRÁVAČSKÉ LODNO 2019. 
Vzhľadom k tomu, že na vlaňajšej súťažnej prehliadke viacerí z rozprávačov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na Rozprávačskom Lodne a taktiež organizátori /KKS v Čadc
i a Obec Lodno/ navrhli zmeniť termín konania súťaže z mesiaca jún na september hlavne z toho dôvodu, že v letných mesiacoch prebiehajú rôzne folklórne podujatia a viacerí z rozprávačov sú v nich zainteresovaní, v roku 2019 sme sa rozhodli uskutočniť túto zmenu. 

22. ročník Rozprávačského Lodna sa bude konať v dňoch 28. – 29. septembra 2019 v Kultúrnom dome v Lodne.

Veríme, že tento termín sa nám osvedčí a už sa tešíme na naše spoločné stretnutie. Prajem príjemné prežitie leta a veľa krásnych dní.

Všetky potrebné informácie o súťaži a prihlasovaní sa do nej nájdete v PROPOZÍCIÁCH zverejnených na webovej stránke KKS v Čadci www.kulturnekysuce.sk v sek cii "Propozície a prihlášky

www.kulturnekysuce.sk v sekcii "Propozície a prihlášky".

62261270 2726801393997136 6230521456430678016 n

 


  • OZNAM 
    Obec Lodno ponúka sálu kultúrneho domu na rôzne spločenské udalosti, svadby, jubileá, oslavy krstín, plesy, kary a pod. sálu kultúrneho domu. 

    Číslo tel. :  0414231721, 0903508339